PL EN
PRACA ORYGINALNA
Wiedza kobiet na temat profilaktyki raka szyjka macicy
 
Więcej
Ukryj
1
Faculty of Health Sciences, Academy of Applied Medical and Social Sciences in Elbląg, Poland
 
 
Data nadesłania: 02-11-2023
 
 
Data akceptacji: 06-12-2023
 
 
Data publikacji online: 31-12-2023
 
 
Autor do korespondencji
Anna Ewa Tałaj   

Faculty of Health Sciences, Academy of Applied Medical and Social Sciences in Elbląg, Lotnicza 2, 82-300 Elbląg, Poland.
 
 
Acta Elbingensia 2023;50(1):45-50
 
SŁOWA KLUCZOWE
DZIEDZINY
STRESZCZENIE
Wprowadzenie:
Pomimo tego, że na przestrzeni lat odnotowuje się postęp w dziedzinie profilaktyki nowotworów szyjki macicy, wciąż stawiane są liczne diagnozy tej choroby zarówno w Polsce, jak i na całym świecie.

Cel:
Celem pracy jest sprawdzenie poziomu wiedzy kobiet zamieszkałych na terenie miasta Elbląg i pobliskich miejscowości na temat profilaktyki raka szyjki macicy (RSM).

Materiał i metody:
W pracy wykorzystano metodę sondażu diagnostycznego, technikę ankiety oraz narzędzie badawcze, jakim jest kwestionariusz ankiety. Badania odbyły się w okresie od stycznia do marca 2022 roku, a poprzedzone zostały badaniem pilotażowym przeprowadzonym pod koniec grudnia 2021 roku. W badaniu uczestniczyły kobiety z miasta Elbląg i pobliskich miejscowości.

Wyniki i ich omówienie:
Wynik badań potwierdza, że świadomość kobiet na temat profilaktyki raka szyjki macicy nie jest dostatecznie wysoka. Jedną z istotnych przyczyn tego stanu rzeczy jest zbyt małe rozpowszechnianie w społeczeństwie wiedzy i świadomości o RSM oraz o konieczności regularnego uczęszczania do ginekologa i wykonywania badania cytologicznego.

Wnioski:
1. Zbyt niski poziom edukacji zdrowotnej z zakresu prozdrowotności oraz seksuologii jest przyczyną niedostatecznej wiedzy kobiet o RSM. 2. Lekarze, pielęgniarki i położne to najważniejsi promotorzy wiedzy na temat RSM. 3. Wciąż niedostateczny poziom wiedzy oraz świadomości kobiet z dziedziny profilaktyki RSM skutkuje nadal utrzymującym się na wysokim poziomie problemie rozpoznawania tych chorób wśród kobiet zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. 4. Polska zalicza się do jednego z krajów unijnych, w którym najczęściej diagnozuje się nowe przypadki RSM.

FINANSOWANIE
Nie zgłoszono.
KONFLIKT INTERESÓW
Nie zgłoszono.
 
REFERENCJE (4)
1.
Załącznik do uchwały nr 58/808/19/VI Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego z dnia 9 grudnia 2019 r. Program Polityki Zdrowotnej województwa warmińsko-mazurskiego na lata 2018–2022 w zakresie profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) – w szczególności działania edukacyjne oraz szczepienia dziewcząt w wieku 11–13 lat (aktualizacja). Olsztyn 2019, s. 7–9.
 
2.
Bejda G, Lewko J, Krajewka-Kułak E. Zachowania prozdrowotne jako element aktywności życiowej człowieka. Białystok: Uniwersytet Medyczny w Białymstoku; 2020:55–57.
 
3.
Kaczmarska-Boroń A., Wiercińska-Drapało A. Choroby zakaźne i pasożytnicze. Warszawa: PZWL; 2017.
 
4.
Kędzia W, Nowak-Markwitz E, Spaczyński M. Rak szyjki macicy. Profilaktyka, diagnostyka, leczenie. Warszawa: PZWL; 2020.
 
ISSN:1730-9980
Journals System - logo
Scroll to top